+38 (044) 501 38 89 +38 (066) 980 49 33
+38 (063) 055 87 39 +38 (098) 108 76 56

ЯК ОБРАТИ ПІДРЯДНИКА?

06 Вересня 2021
ЯК ОБРАТИ ПІДРЯДНИКА?

Як обрати проектувальника? А еколога для ОВД? А геолога для оцінки запасів???

Ну що ж, знов є час просто поговорити про нетермінові питання ☺️

І це чудово!

ℹ️ В попередніх публікаціях ми писали про те, як розробити проект, як отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, отримати висновок з ОВД, підготувати підприємство до перевірки… Трохи згодом поговоримо про проведення геологічного вивчення, оцінку та переоцінку запасів корисних копалин. І ми завжди даємо поради та алгоритм, як ці роботи виконати власними силами надрокориствача, якщо це можливо. Але треба розуміти, що більшість цих робіт підприємство не зможе виконати своїми силами. Або час та витрачені ресурси будуть настільки захмарними, що економія вийде боком.

🔸 І тут перед надрокористувачем постає питання: як обрати підрядника? Ми вже трохи касались цієї теми в інших публікаціях по конкретним видам робіт, але розуміючи, наскільки це серйозне питання, вирішили все зібрати в одній публікації.

Які основні питання турбують будь-якого замовника? Їх три: 1️⃣ вартість робіт; 2️⃣ якість робіт; 3️⃣ завершеність робіт.

Розберемося по черзі.

1️⃣ Вартість робіт. Ми ставимо це питання під номером 1, так як це перше що хвилює клієнтів, хоча це важливе, але не головне питання. До того ж тут все просто, і не залежить від галузі. Для визначення прийнятної вартості робіт необхідно зібрати якомога більше цінових пропозицій. Відкинути аномально низькі та відверто завищені, і вивести середньоринкову вартість даного виду робіт. Все просто, як і в будь якій галузі, та й в побутовому житті. Начебто)))

На що звернути увагу окрім занадто низької та високої вартості? На те, коли Вам назвали❗️ ОСТАТОЧНУ ❗️ вартість робіт. Якщо відразу у відповідь на питання скільки коштує проект, звіт, тощо – варто насторожитись 😑. Так як вартість будь якої роботи розраховується з врахуванням площі, обсягу видобутку, наявності обмежень та багатьох інших факторів. Тобто, запитуючи вартість Вам треба бути готовими надати технічні та інші характеристики, і тільки в цьому випадку Ви отримаєте обґрунтовану вартість робіт.

2️⃣ Якість робіт. Звичайно, будь який замовник хоче, щоб роботу йому виконали якісно і в обумовлений термін. До речі, в сфері надрокористування терміни виконання це також питання якості. Тому що, якщо в Програмі робіт визначено термін 3 квартал, а підрядник затягнув виконання, то ніхто не застрахований від візиту геолконтролю в 4 кварталі, з усіма можливими наслідками 👉, як то адмінштраф на керівництво, припис, і, не дай Боже, зупинення спеціального дозволу 😔. А, наприклад, без Робочого проекту розробки жоден екскаватор не має 🙅 права заїхати на територію родовища і почати копати. Тобто у випадку затримки термінів надрокористувач кожний день просто втрачає кошти через простій 〽️.

🔷 Що ж до якості… Але як визначити, чи якісно та вчасно виконує роботи даний підрядник? Як завжди пропонуємо один з алгоритмів:

🔹 Зверніть увагу на штат співробітників. Їх освіту, дипломи, дозволи та спецкурси. Наявність в штаті фахівців суміжних професій, які хоч і не прямо, але будуть задіяні в роботі. Це не самий вагомий аргумент. Відсутність дипломів, дозволів та спецкурсів, основних та додаткових, не заважає, але… наявність суттєво пришвидшує терміни та підвищує якість робіт. А наявність гідрогеолога, м’яко кажучи, не буде зайвою при написанні як звіту з оцінки запасів твердих корисних копалин так і звіту з ОВД, ну це як приклад))

🔹 Дізнатися кількість виконаних робіт та враження клієнтів. Як? Ну це найпростіше: запросити референт-лист. Уважно його вивчити. Звернути увагу на наявність в ньому компаній різних форм власності. Не розумієте навіщо? Ну, як приклад, якщо в референт-листі лише державні підприємства, підрядник не дуже обізнаний з швидкістю прийняття рішень та іншими нюансами в приватному секторі; якщо всі підприємства знаходяться в одній області – ви маєте справу з регіональною компанією ну і т.д. Ми не говоримо, що це погано, просто Ви майже укладаєте тимчасовий шлюб)), треба все ж таки розуміти сильні та слабкі сторони Вашого партнеру.

🔹 Перевірити тендерну історію на сайті Prozorro https://prozorro.gov.ua/

🔹 І головне. Зверніть увагу, як швидко та повно Вам відповідають на технічні та будь які питання стосовно перебігу майбутньої роботи. Ви будете платити за це кошти, тому маєте право розуміти що за чим і як робиться, а не чути «Все дуже складно, навіщо воно Вам…»

3️⃣ Завершеність робіт. Ось Ви прочитали і подумали: та що то за кривий критерій, зрозуміло, що робота завжди здається завершеною. Так, але не завжди і не тут)). Тут для надрокористувача важливо правильно сформулювати кінцевий результат, який він хоче отримати. Думаєте це само собою? Ось дивіться, наприклад, Ви кажете, що Вам потрібен робочий проект. А що Вам потрібно на справді? Можливість на цілком законних підставах заїхати на ділянку на екскаваторі або відкрити вентилі насосів і почати видобувати. В чому різниця? Не будемо багато розписувати, просто наведемо приклади як у кращому для надрокористувача випадку повинен звучати розділ договору «результат робіт»:

📌 Не «пакет для отримання спеціального дозволу», а «отримання спеціального дозволу»

📌 Не «робочий проект», а «робочий проект, погоджений згідно чинного законодавства на час розробки»

📌 Не «Звіт з геолого економічної оцінки», а «Протокол затвердження запасів та повідомлення ДНВП «Геолінформ» про прийняття звіту на постійне зберігання

📌 Не «Звіт з ОВД», а «Висновок з ОВД»….

Думаємо, вектор Ви зрозуміли…

Звичайно, про критерії вибору підрядника можна писати книги, але тоді Ви ніколи його не оберете. Ми все ж таки сподіваємось що ці неважкі кроки, якщо звичайно Вам до вподоби наше бачення, допоможуть Вам уникнути прикрих ситуацій.

будь в курсі новин та змін у законодавстві

підпишись та отримуй інформацію першим